Mi is az az EFI?

Az Egészségfejlesztési Iroda (EFI) egy új szolgáltatási forma az egészségfejlesztés területén. A szolgáltatások igénybevételéhez nem szükséges sem beutaló, sem TAJ-kártya. Kistérségünkben Hajdúböszörményben, Hajdúnánáson és Hajdúdorogon működik közösen egy EFI. Ez a blog az aktuális eseményekről számol be, a programnaptárért látogassa meg weboldalunkat: http://efi.eszv.hu/

Csatlakozzon Facebook oldalunkhoz

Kövessen minket Twitteren

Honlapunk

Névtelen-1.png

Kezdjük el a mozgást!

2014.07.28. 15:35 Hajdúböszörmény EFI

A kezdet mindig nehéz. Először önmagunk gátjait kell legyőzni, aztán a környezetünk hozzáállásán kell változtatni. Amikor már legyőztük minden kifogásunkat, jöhet annak eldöntése, hogy mit is szeretnénk sportolni, mi áll a legközelebb hozzánk. Ne ijedjünk meg, lelkesedésünk lankadni fog, de ne adjuk fel, igyekezzünk kitartóak lenni. Olyan sportolási területet válasszunk, amit szívesen végzünk. Ha nem szeretünk futni, válasszuk a biciklizést, úszást, labdajátékokat. A gyaloglás, a sietős séta is rengeteget jelenthet egészségünk megőrzésében, vagy ha nehezen mozdulunk ki otthonról, végezzünk otthon tornagyakorlatokat. Akár egyedül, akár társsal vagy közösségben. Mindenki találhat olyan testedzést magának, amelyet hetente legalább háromszor 30-45 percig szívesen végez. Természetesen az lenne a legjobb, ha meglenne a napi 30 percnyi testmozgás.

A kezdést ne odázza el, elhatározta és lehet is kezdeni. Még ma kezdje el a mozgást. Kezdheti egy esti sétával, lassan de biztosan emelje a távot és a tempót. Győzzön meg másokat is, mert együtt könnyebb és így Ön is nehezebben adja fel.

Miért fontos a mozgás?

Az ülőmunka, a mozgásszegény életmód számos betegség hátterében megtalálható. A fizikai aktivitás hiánya számos elváltozásnak, betegségnek az elindítója lehet. Egyre több betegségről, többek között a halálozási okok élén álló szív- és keringési betegségekről derül ki, hogy létrejöttükben a mozgáshiány is szerepet játszik. A sport minden életkorban az egészséges életmód fontos része, és betegségmegelőző hatása mellett egyre több betegség gyógyításában és utókezelésében is értékes eszköz. A stressz talaján kialakult neurózis és egyéb panaszok gyógyításában is fontos szerepet kap a rendszeres testedzés. A fizikai aktivitás jótékony hatása megmutatkozik számos, az életminőséget alapvetően befolyásoló tényezőn is, mint a kiegyensúlyozott étvágy, a nyugodt alvás, a kiegyensúlyozott kedélyállapot és a nagyobb teherbíró képesség. A sport a betegségmegelőzésben fontos szerepet játszik, de a már meglevő betegségek gyógyításában is értékes kiegészítője a gyógyszeres és egyéb terápiás eljárásoknak.

Hogyan kezdjük el?

Fizikailag és lelkileg is fokozatosan rá kell hangolódni a mozgásra, az új életformára, hogy könnyen vegyük az akadályokat és elérjük kitűzött céljainkat. Szervezetünknek idő kell ahhoz, hogy a szokottnál nagyobb terhelést és erőkifejtést megfelelően bírja. Ehhez türelem kell. Néhány edzés után ne várjunk még látványos változást. Először az állóképességünk fog fejlődni, majd a kisebb sikerek is erőt, kitartást adnak a folytatáshoz.

Napi 30 perc mozgás!

Fokozatosan kezdjünk el mozogni! Kezdetben érdemes napi harminc perces mozgást beiktatni, ami lehet egy hosszabb séta is. Ha futni szeretnénk, elég, ha egy kör futás után egy kört sétálunk. Később emelhetjük a lefutott körök számát és csökkentsük a sétával megtett köröket. Mellőzzük a megerőltetést, a kezdeti nagy tempót és hosszú távot.

Fontos tudnivalók!

  • Elkezdeni sohasem késő.
  • Minden kezdet nehéz.
  • Fokozatosan emeljük a tempót és a távot.
  • Keressünk társakat, nagyobb esély a kitartásra.
  • Az edzés bemelegítéssel kezdődjön, és levezetéssel végződjön.
  • Ha panaszai vannak, forduljon orvoshoz.
  • Ha teheti, edzéseit végezze szabad lebegőn.
  • Legyen megfelelő az öltözete, kényelmes a cipője.
  • Igyon elegendő folyadékot, vizet vagy teát cukor nélkül.

 

A rendszeres edzések alakítják az életmódot, jobban be tudja osztani az idejét, növeli az állóképességét és emeli a teljesítőképességét is.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hajduboszormenyefi.blog.hu/api/trackback/id/tr356551985

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása