Ez az! Érkezik a gyerek!
Senki ne ijedjen meg, ha ettől a hírtől mindenféle érzelmek öntik el - s nem csupán a filmekben oly gyakran látott átszellemültséget és felhőtlen boldogságot érzi.
Sokféle testi- lelki változással fognak szembesülni az elkövetkező hónapok alatt.
Szülővé válni, de hogyan? Mikor kezdődik?!
- a baba születésekor?
- a fogantatáskor?
- a várandósság előtt, már a szerelem kezdetekor
- saját gyerekkorunkban, amikor papást-mamást játszottunk?
Ez mind együttvéve!
A jó hír, hogy senki sem születik szülőnek. A baba világra jöttével lesz a nőből anya, a férfiból apa. A szülővé válás egy nagyon hosszú, lassú, sok változással, olykor krízissel tarkított folyamat. Ez a folyamat eltér a férfi és a nő esetében.
Érzelmi krízis és lelki folyamatok
Egy gyermek érkezésekor a család hasznos és szükséges kríziseket él át, melyek lehetővé teszik, hogy a személyiség és az identitás gazdagodva, növekedve megerősödjön. De ennek a krízisnek a megélése, megoldása - mely egyébként fantasztikus lehetőségekkel bír - függ az egyén rugalmasságától, a változásokhoz való alkalmazkodás képességétől. Nem feldolgozott, szenvedéssel járó családi előzmények a saját gyerekkorból nehezíthetik, megakadályozhatják a krízis pozitív megoldását, a kapcsolatok, szerepek újrarendezését.
A gyerekvárás ideje egy nagyon érzékeny időszak, melyben a mind a családi, mind a partnerrel való kapcsolat átalakul. Ez az átrendeződés, mint minden krízis, magában hordozza a jó és kedvezőtlen irányú változások lehetőségét is.
A házunkat is takarítjuk, átrendezzük, lomtalanítunk, új bútordarabokat szerzünk be, ha bővül a család. A lelkünkben is hasonló folyamatok zajlanak le a várandósság és a szülés-születés után.
A gyerek érkezése nem csupán egy fizikai, testi születés. Egy lelki születés is, egy valódi átalakulás, metamorfózis a pár számára.
A gyerek biológiai megszületése előtt a leendő szülők lelkileg már jóval hamarabb elkezdenek készülni a családdá válásra. Általában mindenki egy csodálatos családról és egy még csodálatosabb babáról álmodozik. Az ideális család képe olyan univerzális fantáziákon nyugszik, melyek már a kisgyerekkortól élnek bennünk.
Szülővé válás?
Egy nőnek 9 hónapja van, hogy felkészüljön. A fogantatással kezdődő nagy átalakulás során kettős folyamat zajlik: „lerombolunk, hogy egy jobbat építsünk”. Ahhoz, hogy egy új család alakulhasson, a leendő apának és anyának vissza kell fordulni gyökereikhez, az előző generációkhoz, saját kora gyerekkorukhoz. Ez egy lelki utazás, ami szükséges a baba fogadásához. Egy regresszív (visszafelé mutató) folyamat, mely során a múlt felé fordulva újraéljük meghatározó kellemes és kellemetlen élményeinket. Ezzel a lelki munkával, feldolgozással tudunk leválni, függetlenedni eredeti családunktól, s valami új építésébe kezdeni.
A folyamat második része, a progresszió, az előrenézés, az építkezés. A gyereket váró nő és párja elkezdi keresgélni, megfogalmazni, mit is jelent szülőnek lenni. Az előző szakaszban a bennük élő szülő képét (saját szüleikről) idézték fel, most azt próbálják megfogalmazni, hogy ők milyen szülők szeretnének lenni. Egy új, szülői identitás van kibontakozóban.
Ennek a lelki munkának a folyamán számtalan nehéz pontja van, melyre krízisként tekinthetünk. A lelki átrendeződés, változás okozta krízis a várandósság elejétől tapasztalható. De ezen válságok megélése természetes és szükséges. Ez segíti a születést követő kapcsolat, kötődés kialakulását a szülők és a baba között.
A születés utáni lelki változásoknak is sajátos menete van, ami sokféle, heves érzéssel tarkított. Vannak felemelő, boldog pillanatok és természetesen szorongással, kétségekkel, félelmekkel teli mélypontok is.
Az időszakra jellemző hormonális változások csak továbbfokozzák az anya érzékenységet és sérülékenységet.
„Semmiségek miatt sírok”. Minden második nő átél efféle érzéseket valamilyen mértékben. Ez az ún. baby blues ideje, ami nem azonos a szülést követő depresszióval. Ez néhány óráig tartó, átmeneti nyomottság, ami lényegében a tökéletes anya és az ideális baba-mama viszony szimbolikus képének elgyászolásával magyarázható. Célja pedig, hogy az anya egyszerűen „elég jó” és boldog anyává váljon, aki többnyire megfelelően válaszol gyereke szükségleteire.
Ha bővebben szeretné megismerni a szülővé válás lelki oldalát, esetleg éppen valamilyen krízist él át ezzel kapcsolatban, látogasson el szeptemberben a Krízis klubba!
További információ a klubfoglalkozásról: http://efi.eszv.hu/index.php/klubok/verem-melyen-krizishelyzetben-levok-klubja
Papp Mária klinikai szakpszichológus